Виховний захід на тему «Наше здоров'я – у наших руках»


Мета: розширити світогляд учнів з питань охорони здоров’я, дати корисні поради, як зберігати та зміцнювати здоров’я; виховувати дбайливе ставлення до організму, прагнення вести здоровий спосіб життя.

Вступне слово вчителя.
Важливим критерієм соціально-економічного  розвитку суспільства є якість і тривалість життя його громадян. На жаль, останніми роками в Україні зберігаються негативні тенденції зниження основних показників життєдіяльності населення, особливо дітей і молоді. Сучасний стан здоров’я населення нашої держави засвідчує, що існує реальна загроза вимирання нації. Адже з кожним роком українців стає все менше. Варто задуматися над таким фактом: майже 90% дітей мають відхилення в здоров’ї, понад 50 % – незадовільну фізичну підготовку.
Стан здоров’я сучасної людини залежить не лише від зовнішніх умов, а й від власного ставлення до нього. Зрозуміло, що вироблення такого ставлення – найважливіша умова оздоровлення суспільства. Саме тому однією з найсерйозніших проблем сьогодення є питання формування здорового способу життя.
Що необхідно зробити, щоб дитина  в сім’ї зростала здоровою? Як зберегти здоров’я? На це та багато інших запитань ви знайдете відповіді під час сьогоднішньої виховної години на тему «Здоров’я дитини – щастя кожної родини».

А розпочати  нашу розмову я  хотіла б зі слів Матері Терези, яка до кінця життя повністю віддавала  себе хворим та знедоленим, щоденно допомагаючи їм, і стала для багатьох людей символом доброти, милосердя, життєвої мудрості. Виступаючи на Міжнародній конференції,  вона стверджувала:
«Життя – це можливість. Скористайся нею.
Життя – це краса. Милуйся нею.
Життя – це мрія. Здійсни її.
Життя – це виклик. Прийми його.
Життя – це багатство. Не розтрать його.
Життя – це кохання. Насолоджуйся ним сповна.
Життя – це таємниця. Пізнай її.
Життя – це пісня. Доспівай її до кінця.
Життя – це боротьба. Стань борцем.
Життя таке коротке Не згуби його. Це твоє життя. Борись за нього». Прислухаймося до цих філософських роздумів і порад славетної жінки. Адже яким буде  життя кожного з нас, яким змістом воно  буде наповнене, залежить від нас самих. А нам так хотілося б, щоб наше життя було довгим і щасливим.
Геніальний мислитель і лікар стародавньої Греції Авіценна стверджував: «Головним скарбом життя є здоров’я, і щоб його зберегти, потрібно багато знати».
Існує банальна істина, що менше всього на світі ми знаємо самих себе. У нас часто відсутні елементарні знання про наш організм – той механізм, який вірою і правдою служить нам упродовж нашого життя. А деякі дані просто вражають!
Тож давайте перегорнемо сьогодні з вами кілька сторінок, щоб поповнити наші знання про наше здоров’я та  можливості. Перша сторінка має назву:

«Ми і наш організм»
Послухаймо дані, які просто вражають!
1-й учень. У спокійному, розслабленому стані доросла людина робить 16 вдихів і видихів за хвилину, дещо більше у процесі активної діяльності, занять спортом, у нервовому напруженні. У середньому ми вдихаємо – видихаємо за один раз 8л повітря. Нашого річного дихання вистачило б, щоб наповнити дві земні кулі. Щоденно ми втрачаємо у процесі дихання 0,5 літра води. Це одна з причин того, чому  вода так необхідна для забезпечення життєдіяльності нашого організму.
2-й учень. Наше серце здійснює 80 ударів за хвилину(якщо ми спокійні), перекачуючи 5 літрів крові по всьому тілу. За рік серце стукає 42 мільйони разів і перекачує таку кількість крові, яка дорівнює кільком плавальним басейнам.
3-й учень. За рік у наших очах накопичується до 1,5 літра сльозинок. Однак не слід вірити сльозам новонародженого малюка, адже в нього перші 3 місяці життя не працюють сльозові залози. Наші очі кліпають кожні 3 секунди, підтримуючи себе таким чином у зволоженому стані. Кліпання такої частоти вимагає 10 мільйонів м’язових скорочень.
Учитель. Будь-який механізм, у тому числі й металевий, з роками зношується. А що ж тоді говорити про організм людини? Та ще й при тому, що людина далеко не завжди про нього турботливо дбає?
Справді, людський організм дуже досконалий, але й він потребує пильної уваги. Лікарі давно помітили, що наша добра фізична форма залежить від нашого ставлення до здоров’я.
Усі знають з дитинства, що здоров’я треба берегти. Проте малі діти над цим не задумуються. Коли підростають, то юнаків найбільше цікавить, як розвинути силу, витривалість, вправність. Дівчат більше турбує їхній зовнішній вигляд, краса. Мабуть, кумедно виглядав би шістнадцятилітній підліток, який постійно цікавився б, який у нього тиск, яка кількість холестерину чи цукру в крові, вміст гемоглобіну тощо.
Проте  в будь-якому віці слід дбати про здоров’я, потрібно берегти його, як ні з чим незрівнянне багатство, подароване природою. Не можна ставитися до нього недбало й марно витрачати його.
Хотілося б нагадати повчальні слова видатного вченого-фізіолога Павлова: «Ми самі своєю нестриманістю, своїм недбалим ставленням до власного організму зводимо тривалість життя до значно меншої цифри».
Отже, щоб бути здоровим, енергійним, не вкорочувати власного життя, варто змолоду боротися за збереження власного здоров’я. Адже людина – творець власного здоров’я!
Установлено, що людське здоров’я залежить на 20% від стану довкілля, 20% – від спадковості, 10% – від медичної допомоги ( тобто системи охорони здоров’я) і 50 %  – від способу життя людини.
Варто сказати, що проблема здоров’я здавна привертала увагу людей. Тож давайте звернемось до наступної сторінки, яка має назву:
« Міцне здоров’я  наших предків»

1-й учень. У першу чергу слід зазначити, що мандрівники, яким багато літ тому довелося побувати на наших землях, залишили дуже схвальні відгуки про українців. Вони стверджували, що це «люди, високі зростом і надзвичайно сильні». Або писали: «Ми не бачили людей, більш досконалих за будовою тіла».
Так, наші предки жили серед войовничих народів і тому дуже серйозно ставилися до військового і фізичного виховання молоді. За часів Київської Русі дітей із 7 років навчали стрільби з лука, володіння списом, верхової їзди, а з 12 років – справжнього військового мистецтва. Поширеними в той час були ведмежі бої та культові змагання з биком. Такі поєдинки вимагали надзвичайної сміливості, сили, володіння цілим комплексом рухів.
2-й учень. Фізичні навантаження, рухливий спосіб життя, м’язова активність були постійними супутниками наших предків. Навіть під час відпочинку, у свята вони уникали пасивності. Ігри, розваги супроводжувалися різноманітними фізичними вправами. Згадаймо перестрибування через вогонь на Івана Купала, весняні гаївки, хороводи, ритуальні кусання «калити» на Святого Андрія.
А українські танці – це своєрідні високо інтенсивні тренувальні та фізичні вправи. Так, козацький гопак  містить елементи козацького бою і боротьби. Гопак – один із найпоширеніших танців, що яскраво передає риси національного характеру: героїзм, силу, мужність. І виконується він лише чоловіками.
У тих, хто вміє танцювати, виробляється грація,  формується постава, розвивається музичний слух, почуття ритму, естетичні смаки. А все це сприяє нормальному, здоровому розвитку організму.
3-й учень. Доброта, щирість, добрий гумор були здавна властиві українському народові. У книзі Дмитра Яворницького, який досліджував життя наших предків, написано, що в козака «вся його стать дихала мужністю, молодецтвом, заразливою веселістю й неповторним гумором».
Сміх  завжди був ознакою хорошого, міцного здоров’я. Сміх також – це найкращі ліки.
Вчитель. Звертаючись до історії, переконуєшся, що покоління наших предків жили в тісному спілкуванні з природою. Зазвичай ходили босими по цілющій росі, вдихали повітря, напоєне пахощами трав, намагалися лягати спати з останніми променями сонця, а вставати з першими криками півнів, тобто дотримувалися сонячного годинника. У способі життя наших предків чільне місце посідала праця. Народ справедливо вважав, що сила й витривалість виявляються й розвиваються насамперед у праці. «Без діла сидіти, то можна й одубіти», – стверджує народна мудрість. Якою сильною людина не була б, але якщо вона цурається праці, то її сила нічого не варта.  Про таких людей в народі кажуть: «Їсть, п’є та байдики б’є», «В роботі «ох», а їсть за трьох». Раціонально організована праця та відпочинок чергувалися між собою й позитивно впливали на здоров’я українців. Зазвичай не було того поспіху та шаленого темпу, у якому зараз живемо ми.
А ще варто згадати  ті традиції, дотримання яких і вело до здорового способу життя.
4-ий учень. Гріхом вважалося їсти яблуко до Спаса (19 серпня за новим стилем), бо лише наприкінці серпня вони належно дозрівали. Заборонялося купатися в річці до свята Івана Купала (7 липня), оскільки раніше вода ще недостатньо прогрівалася. Заборонялося купатися в річці після свята Іллі (2 серпня). На сьогодні вже вчені довели, що якраз у цей період інтенсивно розмножуються бактерії, у тому числі і хвороботворні.
А ще було традицією  дбати про сприятливий психологічний клімат у сім’ї. Змалку в дітей виховували повагу одне до одного, до старших членів родини, прищеплювали їм чуйність, великодушність, співчуття, милосердя, ряд інших якостей, які б створювали б позитивний психологічний настрій у кожної людини.
Вчитель. Але повернімось до сьогодення. Той шалений темп, у якому ми існуємо, позбавляє нас можливості задуматися над тим, як ми живемо, над своїми звичками , які не завжди є корисними для нашого здоров’я. А задумуємося над цим тоді, коли вже частинку здоров’я втрачаємо і, як це часто буває, назавжди. Чи не час зупинитись  і задуматися над своїм способом життя й зробити належні висновки?! Тож давайте перегорнемо ще одну  сторінку, яка має назву
«Найзапекліші вороги здоров’я».
-         Звичайно, що мова піде про шкідливі звички. Які ж звички, на вашу думку, є шкідливими?
-         Про них ви неодноразово чули, читали. Яке ваше ставлення до цих звичок? Хай  кожен висловить  власне ставлення до однієї  з них.

1-й учень . Я негативно ставлюся до куріння тютюну. Це найпоширеніша й тому найнебезпечніша серед шкідливих звичок пристрасть.
     Найнебезпечнішою речовиною у складі тютюну є нікотин. Саме він справляє на організм наркотичну дію та призводить до рабської залежності від сигарет. Нікотин є отрутою для організму. З тютюновим димом в організм людини потрапляє сотні хімічних речовин, більшість з яких діє шкідливо. Серед курців найвища смертність від раку легенів та ротової порожнини, серцево-судинних хвороб  та хвороб дихальних шляхів.
У підлітків, які курять, знижується успішність, погіршується пам’ять, увага, апетит. Вони стають дратівливими та млявими, частіше хворіють на респіраторні захворювання.
Вигляд курця зі стажем дуже непривабливий: сіруватий колір обличчя, хрипкий неприємний голос, поганий запах із рота, жовті зуби.
2-й учень. Я негативно ставлюся до вживання алкоголю. Навіть малі дози алкоголю можуть стати небезпечними й призводять до  травм, автомобільних катастроф, розпаду сімей, втрати людиною духовних потреб та вольових рис, працездатності.
     Вміст алкоголю в крові 0,4 % призводить до втрати свідомості. При концентрації алкоголю в крові до 0,6-0,7% може настати смерть. Для підлітка смертельною дозою може стати 250 г горілки. Безпечних доз алкоголю не буває.
     Хворі на алкоголізм живуть у середньому на 10-20 років менше за людей, які не зловживають спиртними напоями. Головні причини смерті хворих алкоголізмом – серцево-судинні захворювання, нещасні випадки, гострий цироз печінки. Встановлено, що найбільша смертність настає вже в перші  5-6 років з початку захворювання алкоголізмом.
Особливо негативний влив алкоголю на організм дівчини, жінки.
3 -й учень. Я негативно ставлюся до наркоманії. Адже лікарі відзначають, що наркотики можуть викликати незворотні процеси в легенях, атрофію мозку, епілепсію, психози, зміни в крові. А ще є ряд інших причин.
     По-перше, якщо хворий, який вживає наркотики, не буде лікуватися і в майбутньому не змінить спосіб життя, то в нього дуже швидко настане виснаження, що в кінцевому рахунку призведе до смерті. Медицині відомі випадки, коли люди повністю «згорали» за рік. А загалом вік наркомана короткий.
     По-друге, наркоман не може бути повноцінним членом суспільства, бо всі його думки та справи спрямовані на здобуття наркотичної речовини. А це прямий шлях до злочину, оскільки в нашій країні виготовлення, використання та збут наркотиків з немедичною метою заборонені в законодавчому порядку.
     По-третє, соціальна особливість хворого наркоманією така, що він прагне втягнути інших до цієї згубної звички.
     Наркоманів часто використовують кримінальні структури. Наркомани дуже залежні від наркотиків, тому заради їх отримання  вони часто готові на все: крадіжки, пограбування,  убивство.
4-й учень. Я негативно ставлюсь до вживання токсичних речовин, у результаті чого розвивається захворювання токсикоманія. При вживанні цих речовин (а це здебільшого препарати побутової хімії) виникає такий самий стан, як і при вживанні наркотиків. Ця звичка дуже небезпечна для дорослої людини й особливо для дітей. Найбільш чутливий до накопичення токсичних речовин мозок. У токсикомана гинуть клітини головного мозку, відбуваються негативні зміни в клітинах печінки, нирок та інших органів, порушується серцева діяльність, пригнічується дихання, що може призвести до смерті.
Учитель.  Ми пригадали найбільш поширені та небезпечні шкідливі звички, які несуть найбільшу загрозу здоров’ю людини. Та варто згадати й ті, з якими стикаємося повсякчас. Так, шкідливим для здоров’я людини є її зловживання мобільним зв’язком. Американські дослідники провели цікавий експеримент на бджолах. Вони помістили у вулик мобільний телефон всього на кілька годин. Так ось, понад 70% бджіл загинули, не витримавши електромагнітного випромінювання, решта втратили орієнтацію у просторі. Слід нагадати, що, набравши номер, перед з’єднанням телефон слід тримати якомога далі від вуха, оскільки саме під час з’єднання фіксується найбільший рівень випромінювання. Під час слабкого сигналу оператора мобільного зв’язку  телефон працює на всю потужність, тому слід уникати дзвінків із тих місць, куди сигнали пробиваються з утрудненням: із підвальних приміщень, ліфтів тощо. Носити телефонний апарат потрібно не в  кишені, а в сумці.
     Наше сучасне життя не можна уявити без телевізорів та комп’ютерів. Часто молода людина проводить в Інтернеті по кілька годин  на добу. Та варто пам’ятати, що довготривале перебування людини перед телеекраном ми монітором є теж дуже  шкідливим для її здоров’я.

‒ Як же побороти шкідливі звички? Як зуміти встояти перед  ними? Перш, ніж розглянути наступну сторінку, проведемо наступне.
 Кожній із груп пропонується ситуація, яку необхідно проаналізувати й запропонувати свій варіант вирішення.
Ситуація 1. Твій друг запросив тебе на вечірку, де всі курять. Ти ніколи не пробував (не пробувала) курити, а тобі пропонують цигарку як  засіб влитися в колектив. Твої дії.
Ситуація 2. Ти разом зі своєю подругою (другом) на вечірці. Усі розважаються, розмовляють. Один із гостей каже, що хорошого настрою недостатньо, і дістає пляшку з горілкою. Він активно пропонує всім випити. Тобі теж налили чарку. Навкруги всі наполягають: «Тобі що, слабо?»  Як ти поведешся ?
(Після обговорення ситуацій представник кожної групи озвучує свій варіант виходу із ситуації. Робиться висновок).
 Вчитель Чи є інші виходу з таких ситуацій? Це з’ясувати нам допоможе сторінка , яка має назву
«У боротьбі зі шкідливими звичками».
Вона пропонує нам «Ні-стратегію»:
-         категорично скажіть просто «Ні!»;
-         пошуткуйте;
-         знайдіть вагому причину відмовитися;
-         пам’ятайте, що найкращий захист ‒ напад, тому дайте  чітку словесну відповідь-відмову;
-         залучіть союзника;
-         зверніться за допомогою до авторитетної людини;
-         посилайтеся на стан здоров’я;
-         застосуйте погрозу.
 Існують також певні прийоми протистояння тиску.
Пам’ятка «Протистояння тиску»
-         Якщо  вас схиляють робити те, чого вам не хочеться, то насамперед вам слід оцінити ситуацію, у якій ви опинилися.
-         Подумайте, де ви, з ким ви й чому. Оцініть дії та реакцію тих людей, які вас оточують.
-         Пам’ятайте, що нервозність і час - це нормальна реакція у складній ситуації, тому не варто впадати в паніку.
-         Оцінивши ситуацію, вам необхідно подумати про можливі наслідки вашого рішення:
а) як ви будете почувати себе завтра;
б) чи не пошкодуєте ви про своє рішення;
в) чи не буде ваше рішення клопотом, а то й бідою для вас і ваших рідних;
г) як ваше рішення позначиться на вашому здоров’ї.
- Не тіште себе думкою, що нічого такого з вами не трапиться. Краще зразу усвідомити всі наслідки прийнятого вами рішення.
- Якщо ви вирішили сказати «ні», кажіть це спокійно, твердо, рівним голосом, не видаючи свій страх і занепокоєння. Інакше можна створити враження, що ви невпевнені в своєму рішенні й жалкуєте про нього, що дає можливість іншим підсилити на вас тиск.
- Кажучи «ні», намагайтеся дивитися людині прямо в очі.
- Якщо вам не так просто відмовитися, то можете зробити вигляд, що у вас з’явилася термінова необхідність зателефонувати або кудись відлучитися.
- Пам’ятайте, вибір за вами. І хай він буде правильним!
Вибір стоїть перед людиною і тоді, коли йде мова про те, як харчуватися і чим харчуватися. Наша наступна сторінка має назву
«Якісне харчування - важливий чинник здоров’я»
Коли дитина ще маленька, то про її здоров’я турбуються рідні й насамперед матуся. Вони дбають про те, щоб їхня дитина виросла здоровою. Адже «здоров’я дитини - щастя кожної родини». Проходять роки, і вже сама дитина вирішує, чим харчуватися і як харчуватися. Проте завжди варто пам’ятати, що харчування - це один із провідних чинників у збереженні здоров’я людини, тим більше молодої.
-         Які види харчування вам відомі? (Роздільне, сироїдіння, вегетаріанство, редуковане (зменшення вживання їжі). Який вид харчування вам найбільше до душі?
-         Як ви ставитесь до дієт?
-         Чи повинна, на вашу думку, сідати на дієту дівчина-підліток?
-         Які можуть бути наслідки дієти в такому віці?
-         Що таке анорексія? (Хвороба, пов’язана з відмовою від їжі).
-         Сформулюйте правила безпеки харчування.
( Вживати тільки свіжі та доброякісні продукти.
 Готуючи страви з м’яса, риби, птиці, слід дотримуватися кулінарних рекомендацій з їх обробки ‒ варити й смажити до повної готовності.
 Приготовлені страви зберігати  недовго.
     Продукти зберігати в холодильнику. Дуже добре, якщо в закритій посудині.
Розігрівати повторно готові страви до температури не нижче 70 градусів - це найкращий захист від мікробів.
 Додержуватися правил гігієни .
Оберігати продукти від комах, гризунів та інших тварин.
Не купувати продукти на стихійному ринку.
Користуватися чистою водою).
Щоб мати гарну статуру й здоров’я, не обов’язково «сідати» на дієти. Просто потрібно якомога  менше вживати такі продукти: газовані напої, які викликають спрагу, містять багато цукру; шоколадні цукерки ‒ через велику кількість  цукру й хімічних добавок ; ковбаси, що містять 40% жирів і смакові добавки; чіпси, бо це суміш вуглеводів і жирів; жирне м'ясо, особливо смажене.
Дієти можуть зашкодити здоров’ю. Якщо з їжею надходить недостатньо енергії, тоді організм змушений компенсувати дефіцит за рахунок внутрішніх ресурсів. Унаслідок цього маса тіла зменшуватиметься і виникатимуть нові проблеми:
- зниження працездатності;
- швидка втомлюваність, сонливість;
- посилення стресу, розвиток депресії;
- зниження опірності організму до інфекцій;
- порушення діяльності серцево-судинної, травної, видільної, статевої систем;
- уповільнення росту.
Відомо вам, що кожна сота жінка в світі помирає від анорексії - хвороби, пов’язаної з відмовою від їжі? Якість їжі - важливий чинник, який визначає загальний стан організму.
Варто пам’ятати, що в середньому доросла людина «з’їдає» 2000 калорій на день, 55 калорій витрачаються на кожну годину сну, 75 калорій - за кожну годину сидячої роботи, 200 калорій - під час пішої прогулянки і 500 калорій - під час піднімання по сходах.
 Залежно від того, скільки калорій витрачає приблизно людина на день, вона й повинна вибирати правильний режим харчування. А ще завжди потрібно пам’ятати про вітаміни.
-         Назвіть 10 найкорисніших продуктів (Відповіді учнів).
А остання сторінка має назву
«Інші чинники здоров’я»
Виділяють вісім факторів довголіття:
-         праця, яка дає задоволення;
-         наявність життєвої мети;
-         рухова активність;
-         дотримання режиму дня;
-         раціональне харчування;
-         нормальний сон;
-         щасливий шлюб;
-         відмова від шкідливих звичок.
Проте існує багато інших чинників, які  впливають на здоров’я людини. Серед них ‒ сміх.
30 хвилин сміху  ‒ таку рекомендовану норму вважають запорукою гарного здоров’я, міцного імунітету. На жаль, нині ми сміємося в середньому 5 хвилин на день, що втричі менше, як 50 років тому.
 Ми забуваємо, що вирішення проблеми здоров’я людини закладено в самій людині. Особливо впливає на людину музика. Вона піднімає настрій, впливає на психологічний стан людини. Вслухайтесь у чарівні звуки музики.(Звучить симфонія №40 Моцарта). Музика може лікувати. Звичайно, що йдеться про класичну музику чи про силу мелодії народних пісень. Про чарівну силу музики складали легенди.  Сьогодні музикотерапія знаходить застосування в ортопедії, психотерапії, нейропсихології. Вважається, що «Місячна соната» Бетховена чудово знімає нервозність, діє на людину як своєрідний немедикаментозний транквілізатор. Мабуть, Бетховен здивувався б, коли дізнався, що його музика заміняє пігулки.
Щоб не бути голослівними, пропонуємо вам послухати музичний твір «Місячна соната».(Звучить музика).
Дорогі діти! Ви молоді й сповнені сил та енергії. Ви багато мрієте й плануєте своє майбутнє, щодня пізнаєте навколишній світ. Уже сьогодні ви тримаєте майбутнє у власних руках. І тільки від вас залежить, якими ви будете.
Будьте свідомі у виборі свого стилю життя, своїх уподобань, друзів. Від цього залежить ваше здоров’я і ваше життя. Успіхів вам!

Немає коментарів:

Дописати коментар