Виховна година на тему "Правильний вибір професії – важливий крок для досягнення успіху"


Мета: підвищити рівень поінформованості учнів із питань профорієнтації,      розширити їхні знання про світ професій, допомогти старшокласникам визначити власні професійні інтереси, нахили, виховувати в учнів прагнення бути успішними людьми, любов до праці.

Перебіг заходу

1.Слово вчителя.
         Кожна людина має багато прагнень у житті. Одне з них – досягти успіху. Проте успіх ніколи не приходить сам по собі. Для цього треба докласти багато зусиль, праці. Один із шляхів досягнення успіху – правильний вибір професії.
         У житті кожної людини приходить той момент, коли необхідно прийняти для себе одне з найважливіших рішень – вибрати справу до душі за покликанням, тобто професію. Вибір професії недаремно називають другим народженням  людини. Адже від того, наскільки правильно зроблено вибір професії, залежить суспільна цінність людини, і, нарешті, її радість і щастя. З цього приводу відомий український педагог і психолог       К. Д. Ушинський писав: «Якщо ви вдало виберете працю і вкладете в неї душу, то щастя саме вас знайде».

2. Вправа «Мої очікування».(Мета вправи – визначити сподівання й очікування учасників).
         Учні на паперових корабликах записують свої очікування та приклеюють їх на плакаті ближче до «Берега надій», вирушаючи у подорож морем до «Берега реалізованих сподівань».

3. «Мозковий штурм».
Учні висловлюють власні думки з приводу питань:
1)    Які фактори впливають на вибір професії?
2)    Наскільки важлива робота в житті людини?

4. Гра «Чорний ящик».
Обираються два учасники. Їм пропонується обрати один із трьох чорних ящиків (в одному лежить яблуко, у другому – цибулина, у третьому – цукерки). Ніхто з учнів не знає, що знаходиться в коробках. Коли старшокласники зроблять свій вибір, починається обговорення.
         Запитання для обговорення
Чому ви обрали саме цей ящик?
Що ви відчули, коли відкривали ящик?
Чого вам не вистачало для прийняття рішення?

         Підсумки
Для прийняття рішення (будь-якого) потрібно мати достатню кількість інформації, а ви її не мали. Тому ви робили вибір, керуючись тільки власною інтуїцією та порадами оточуючих.
Коли ви приймаєте рішення, яку професію вам обрати, потрібно мати достатньо про неї інформації та завжди пам’ятати формулу:

Професія = хочу + можу + треба
Хочуце бажання, інтереси, нахили особистості.
Можузнання, здібності, психологічні особливості, стан здоров’я.
Требапопит на обрану професію на ринку праці.

5. Проведення діагностичної методики для визначення інтересів учнів, їхніх нахилів (на основі самооцінки).

Хід проведення: учитель читає за порядком запитання. Учні відповідають на них «так» чи «ні». Якщо учні вагаються, то викреслюють число взагалі. Коли на всі запитання дані відповіді, можна приступити до обробки результатів.(Додаток 1).

6. Гра «Світ професії».
Учні об’єднуються у групи. Кожна група заповнює таблицю:


Тип професії
Професії даного типу
Вимоги до професії




У таблиці наперед вказаний один із типів професій: людина-людина, людина-природа, людина-техніка, людина-художній образ, людина – знакова система.
Потім групи представляють власні роботи, обмінюються інформацією. У разі необхідності учитель подає «Класифікацію професій» (Додаток 2).

7. Слово вчителя:
         Плануючи майбутнє, ми оперуємо такими поняттями, як мрія, надія, життєва програма,  життєві цілі. Дайте визначення цим поняттям.

8. Учні дають визначення.
Мрія – це власне бачення бажаного майбутнього. Мрія завжди живе в нашій свідомості як яскравий образ. Мрії бувають пасивні, далекі від реальності, і активні, і тоді вони мотивують поведінку.

Надія  має величезний енергетичний потенціал. Надія зігріває похмуре сьогодення, допомагає людині пережити буденні драми. Зруйнована надія є найнебезпечнішим стресом.

Життєва програма передбачає свідоме ставлення до життя. Вона містить систему життєвих планів, що враховують і зовнішні обставини.

Життєві цілі відображають потреби особистості, її найважливіші інтереси. Постановка цілей повинна враховувати реальні можливості їх досягнення.

9.Завдання для групового обговорення.
1  г р у п а . Записати свої активні мрії.
2  г р у п а. З чим ви пов’язуєте свої надії?
3  г р у п а . Скласти свою життєву програму.
4  г р у п а . Сформулювати свої життєві цілі.


10. Бесіда за питаннями:
Яку професію ви хотіли б обрати ? Чому?
Чим ви керувались у своєму виборі?
Це ваше самостійне рішення, чи , можливо, вам хтось допомагав у виборі майбутньої професії?
Які якості потрібно мати в собі, щоб добре опанувати свою професію?
Ви маєте всі ці якості? Які риси характеру потрібно в собі виховати? І чи можливо взагалі виховати в собі певні якості? Якщо так, то що для цього необхідно?
Якою людиною потрібно бути, щоб виконати свою життєву програму, а отже, досягти успіху в житті?
Чи є вам у житті з кого брати приклад?

11. Підбиття  підсумків.
Запитання учням:
       Що необхідно зробити для того,  що правильно вибрати професію?
(Учні висловлюють свої думки, деякі доповнення робить вчитель).


























Додаток 1
Диференційно-діагностичний питальник (ДДП) інтересів (За Клімовим Є. А.)
Інструкція
Уявіть собі, що ви маєте можливість вибрати одну роботу (із двох можливих). Чому б ви надали перевагу? Вибраний варіант відмітьте знаком «+», а відкинутий – знаком «-».
1.      Доглядати за тваринами
1.      Обслуговувати машини, прилади
2.      Допомагати хворим людям, лікувати їх
2.      Складати таблиці, схеми, графіки, програми обчислювальних машин
3.      Стежити за якістю виготовлення книжкових ілюстративних плакатів
3.      Слідкувати за станом, розвитком рослин
4.      Обробляти матеріали (дерево, тканину)
4.      Рекламувати, продавати матеріали
5.      Обговорювати науково-популярні книги, статті
5.      Обговорювати художні книги, п’єси, концерти
6.      Вирощувати молодняк (тварин)
6.      Тренувати товаришів (або молодших) у виконанні будь-яких дій
7.      Копіювати малюнки, зображення (або настроювати музичні інструменти)
7.      Керувати яким-небудь вантажним засобом (підйомним або транспортним)
8.      Повідомляти, пояснювати людям потрібні їм відомості (у довідковому бюро або на екскурсії)
8.      Художньо оформлювати виставки, вітрини (або брати участь у підготовці п’єс, концертів)
9.      Ремонтувати речі, вироби, одяг, техніку
9.       Шукати і виправляти помилки у текстах, таблицях
10.  Лікувати тварин
10.  Виконувати обчислення, розрахунки
11.  Виводити нові сорти рослин
11.  Конструювати, проектувати нові види промислових виробів, машин, будівель
12.  Розв’язувати суперечки, сварки між людьми, переконувати,  заохочувати
12.  Розбиратися в кресленнях, схемах (перевіряти, уточнювати їх)
13.  Спостерігати, вивчати роботу гуртків художньої самодіяльності
13.  Спостерігати, вивчати життя мікробів
14.  Обслуговувати, налагоджувати медичні прилади, апарати
14.  Надавати людям меддопомогу при пораненнях, опіках, ударах
15.  Складати точні описи, звіти про спостереження явищ і подій
15.  Художньо описувати, зображати події (побачені або уявлені)
16.  Робити лабораторні аналізи в лікарнях
16.  Приймати, оглядати хворих, говорити з ними, призначати лікування
17.  Фарбувати або розмальовувати стіни в театрах, музеях
17.  Здійснювати монтаж споруд, машин, пристроїв
18.  Організовувати екскурсії, культпоходи в театри, музеї
18.  Грати на сцені, брати участь у концертах
19.  Виготовляти по кресленнях деталі, вироби, машини, одяг
19.  Креслити, копіювати креслення, карти
20.  Боротися з хворобами рослин, зі шкідниками лісів, садів
20.  Працювати на клавішних машинах (друкарських, телетайп)
Таблиця – ключ до ДДП
Людина-природа
Людина-техніка
Людина-людина
Людина-знакова система
Людина-художній образ
1 а
1 б
2 а
2 б
3 а
3 б
4 а
4 б
5 а
5 б
6 а
7 б
6 б
9 б
7 а
10 а
9 а
8 а
10 б
8 б
11 а
11 б
12 а
12 б
13 а
13 б
14 а
14 б
15 а
15 б
16 а
17 б
16 б
19 б
17 а
20 а
19 а
18 а
20 б
18 б
Додаток 2
Класифікація професій
Тип
професій
Види
діяльності
Предмет
 праці
Основні вимоги, що ставляться професією до особи
Приклади професій
Людина-людина
Виховання, навчання, управління, медичне, побутове, правове, інформаційне обслуговування
Людина, групи людей, колектив, бригада робітників, військові підрозділи, клас, група в дитячому садку, екіпаж
Здатність установлювати взаємовідносини з людьми, допомагати в оволодіванні основними науками, акуратність, пунктуальність, доброта, готовність завжди прийти на допомогу іншим, привітність, доброзичливість, самокритика, самовладання, спостережливість, емоційна стійкість, логічне мислення, високі показники пам'яті
Учитель, вихователь, перекладач, бібліотекар, лікар, медсестра, працівники поліції, суду, прокуратури, юристи, офіціанти, стюардеса, продавець, адміністратор, культпрацівник, екскурсовод, тренер, кореспондент та ін.
Людина-техніка
Створення, монтаж, складання, експлуатація, управління, ремонт
Машини, механізми, агрегати, технічні системи, транспортні засоби, технічні об’єкти
Значні вимоги до сприймання, високий інтелект, координація рухів, точність, технічне мислення, стійкість нервової системи, витримка, стійкість, розподілення та переключення уваги, високі показники оперативної, наочно-дійової пам’яті, цілеспрямованість, самоконтроль, врівноваженість
Електрослюсар, інженер-електрик, монтажник та регулювальник радіоелектронної апаратури та приладів, токар, слюсар, фрезерувальник, шахтар, металург, водій транспортних засобів, ткач, прядильниця, електрозварник, складальник взуття, будівельник, машиніст крану та інші
Людина-природа
Вивчення, дослідження, добування, вирощування, догляд, профілактика захворювань
Об'єкти живої та неживої природи, атмосфера, корисні копалини, рослини, тварини, біологічні процеси
Здатність встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, аналітичне мислення, знання природної системи, багате уявлення, оперативне мислення, спостережливість, наполегливість, відповідальність, стійкість, наочно-образна та наочно-дійова пам'ять
Геолог, агроном, ґрунтознавець, селекціонер, садівник, рибалка, зоотехнік, ветеринарний лікар, лісник, майстер машинного доїння, формувальник ковбасних виробів, інженер-океанолог
Людина-знакова система
Обчислення, підрахунок, виконання креслень, схем, переклади текстів з однієї мови на іншу, упорядкування, збирання, аналіз та зберігання інформації, ведення записів
Тексти, цифри, формули, мови, коди, умовні позначення, звукові сигнали, креслення, карти, схеми
Високі вимоги до точності зорового сприйняття та його об'єму, концентрація уваги, довготривала пам'ять, логічне мислення, зорові уявлення, вміння аналізувати та узагальнювати інформацію, емоційна стійкість, терпіння, самовладання, точність рухів, відповідальність, організованість
Радист, телеграфіст, бухгалтер, економіст, конструктор, кресляр, машиністка, бібліограф, лінгвіст, перекладач, історик, математик, топограф, програміст, картограф, філософ та інші
Людина-художній образ
Художнє відображення дійсності, проектування, моделювання, відтворення, створення образів, виготовлення художніх виробів, копіювання
Художній образ, предмети прикладного мистецтва, технічна естетика, літературні твори, твори прикладного мистецтва, скульптура, музика
Гарний художній смак, розвинуте просторове мислення, концентрація та стійкість уваги, спостережливість, творче уявлення, образне мислення, емоційність, наочно-образна пам'ять, здатність до перевтілення, яскравість здорового сприйняття, точність сприймання кольору та відтінків
Маляр, художник, реставратор, архітектор, дизайнер, скульптор, мистецтвознавець, художник із моделювання одягу, вишивальниця, ювелір, фотограф, письменник, актор, журналіст, перукар, балетмейстер, кулінар, кінооператор та інші.



Немає коментарів:

Дописати коментар